ورزش چگونه بر سلامت سالمندان تاثیر می گذارد؟

مطالعات و بررسی ها نشان می دهند که حتی ورزش سبک و ساده می تواند پیری را به تاخیر انداخته و باعث جوان ماندن افراد گردد.
آزمایشات نشان می دهند که ورزش قلب را قوی تر، وضع تنفس را بهتر، عضلات و ماهیچه ها را فعال تر، استخوان ها را محکم تر و بدن را سالم و روحیه را تقویت می کند .
بررسی ها نشان می دهند که مسئله ی اینکه در چه سنی ورزش کنند اهمیت نداشته بلکه از هر زمان که افراد شروع کنند نتیجه مطلوبی خواهند گرفت .
متخصصان می گویند : شما نمی توانید وسیله ای بهتر از ورزش برای جوان ماندن پیدا کنید بلکه با ورزش منظم بر طبق مشورت با پزشک خود می توانید ده سال به عمر خودتان بیفزایید .
فواید ورزش :
ورزش در جلوگیری از کم شدن فعالیت قلب موثر است و باعث ازدیاد و سرعت جریان خون می شود .
هر سنی که شخص ورزش کند حرکت و فعالیت بدنی به استخوان های او فشار آورده، تحرک آنها بیشتر و باعث آن می شود که کلسیم بیشتری جذب کنند و در نتیجه آسیب پذیری آن ها کمتر می گردد.
سالمندان چگونه ورزش کنند؟
۱- قبل از اینکه ورزش را شروع کنید به پزشک خود مراجعه کرده و یک معاینه کامل و آشنایی به وضع بدن و قلب خود را مهم دانسته و مسئله را جدی تلقی کنید .
۲ – همیشه قبل از شروع حرکات ورزشی بدن خود را گرم کنید .
در حدود ۱۰ دقیقه نرمش سبک کرده یا راه بروید ، سپس حرکات ورزشی خود را شروع کنید . به خود فشار نیاورید . ورزش را از حرکات ساده به آرامی شروع و بتدریج توسعه دهید . حرکات نرمش ، از سفت شدن مفاصل جلوگیری می کنند .
آزمایش ها نشان داده که سفت شدن و درد مفاصل که در افراد مسن پیدا می شود اغلب در اثر آرتروز نبوده بلکه عدم تحرک دلیل آن می باشد .
۳ – همواره به میزان آمادگی بدن خود توجه داشته باشید . اگر خیلی خسته شده و خوب نمی توانید بخوابید و یا روحیه خوبی ندارید ممکن است در اثر افراط در ورزش باشد .
۴ – ورزش کردن را مرتب ادامه دهید . چند هفته و حتی چند ماه طول می کشد تا وضع بدنی شما بنحو مطلوب درآید ولی چنانچه فعالیت ورزشی خود را قطع کنید در ظرف یکی دو هفته وضع خوب بدنی از بین می رود . سعی کنید برنامه ای برای ورزش خود تنظیم و لااقل هفته ای ۳ بار اوقات فراغت خود را به این امر تخصیص دهید . اما اگر بیمار شدید ورزش را قطع کنید حتی اگر بیماری شما فقط یک سرماخوردگی باشد .
۵ – پس از انجام حرکات ورزشی بتدریج بدن خود را سرد و آرام کنید . هرگز پس از حرکات تند و شدید یکباره فعالیت بدنی را قطع نکنید . پس از یک راهپیمایی تند و سریع حداقل ۲ دقیقه به آرامی راه بروید و چنانچه می خواهید دوش بگیرید بجای آب گرم از آب نیمه گرم استفاده کنید .
تهیه و تنظیم : بهناز مرزبانی
کارشناس ارشد آموزش بهداشت و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه
منبع : سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − یک =