دیدار نوروزی و تقدیر از پدر علم ورزش استان کرمانشاه دکتر جواد کریمی

ارسلان حسینی مدیرکل ورزش وجوانان استان کرمانشاه به همراه جمعی پیشکسوتان ورزش استان باحضور درمنزل دکتر جواد کریمی پدر علم ورزش استان کرمانشا، پایه گذار دانشکده تربیت بدنی دانشگاه رازی و یکی از مفاخر ورزش و موسیقی کرمانشاه سال جدید را به این پیشکسوت ارزنده ورزش استان تبریک گفت.

به نقل از روزنامه باختر

کانال تلگرامی هنرمندان به عنوان یکی از کانال های فعال در زمینه معرفی چهره های برتر ورزشی ، فرهنگی ،هنری،
‌اجتماعی و …. اخیراً اقدام به چاپ مطلبی از دکتر جواد کریمی (پدر علم ورزش استان کرمانشاه ) نموده که در فضای مجازی
از بازتاب خوبی برخوردار بود.
چندی پیش زادروز دکتر جواد کریمی(پدر علم ورزش استان کرمانشاه) پایه گذار دانشکده تربیت بدنی دانشگاه رازی و یکی از مفاخر ورزش و موسیقی کرمانشاه بود و به همین بهانه سرویس ورزشی باختر نیز در راستای وظیفه معرفی بزرگان ورزش ، در این شماره مبادرت به چاپ این مطلب می نماید امید که مورد توجه خوانندگان باختر ورزشی قرار گیرد.
دکتر جواد کریمی فرزند حاج دلال باشی، اسفند ۱۳۱۶ در محله چهار راه اجاق، کوچه حاج دلال باشی (کریمی) در خانواده ای اهل فرهنگ و آشنا به سیاست متولد شد.
وقتی به دبستان کزازی رفت در حسینیه پدرش که حالا او را از دست داده بود نوحه می خواند و خود را برای حضور در اجتماع آماده می کرد.
در نوجوانی روزهای مهم تاریخی ملی شدن صنعت نفت را تجربه کرد . وقتی به ایام جوانی رسید در سال ۱۳۳۸وارد دانش سرای عالی تهران شد و سه سال بعد به عنوان فارغ التحصیل رشته تازه تاسیس تربیت بدنی مامور به خدمت در شهرستان
قصر شیرین گشت.
وی در حالی مدیر فنی تربیت بدنی این شهرستان شده بود که در کارنامه اش قهرمانی کشتی در وزن ششم مسابقات دانشگاه های کشور را داشت و مسابقات قهرمانی کشور را نیز داوری کرده بود.
فعال کردن ورزش بانوان، گستردن تشک کشتی برای اولین بار در قصر شیرین، برگزاری مسابقات دو ومیدانی قهرمانی استان در قصرشیرین، از جمله اقدامات دکتر کریمی در این دوران است . در همین زمان ورزشکاران قصرشیرینی در تمامی رشته ها در هر مسابقه استانی که شرکت می کردند سکوی اول را در اختیار می گرفتند .
وی در سال ۱۳۴۷ توسط شورای شهر قصر شیرین به عنوان شهردار انتخاب می شود. در این دوره تپه عیسی و موسی را به فضای سبز تبدیل می کند و استخری روباز برای جوانان می سازد. او که تنها هدفش خدمت به مردم است برای فرار از
زد و بندهای استاندار و فرماندار وقت استعفا می دهد و به عنوان رییس تربیت بدنی دانشگاه اصفهان پذیرفته می شود
و برای اولین بار دستگا های ورزشی را از ژاپن به ایران وارد می کند.
درسال ۵۳ ازدواج و یک سال بعد به آمریکا سفر می کند و موفق می شود مدرک فوق لیسانس و دکترایش را از دانشگاه پیتسبرگ در ایالت پنسیلوانیا اخذ کند.
در این مقطع که با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همزمان می شود به ایران باز می گردد و کتاب تاریخ تربیت بدنی
جهان را می نویسد که به چاپ پنجم می رسد و سال ها در مقطع کارشناسی دانشگاه های کشور تدریس می شود.
دکتر جواد کریمی پس از پایه گذاری رشته تربیت بدنی در دانشگاه اصفهان و دانشگاه آزاد خوراسگان به عنوان تنها
استادیار تربیت بدنی دانشگاه اصفهان از این شهر خداحافظی می کند تا برای خدمت به همشهریانش و پایه گذاری دانشکده
تربیت بدنی دانشگاه رازی به کرمانشاه بیاید.
شایان ذکر است دکتر کریمی در زمینه هنر هم فعالیت می نمایند .
آلبوم خالو ریوار ایشان سال گذشته به بازار عرضه شد . مجموعه خالو ریوار، متشکل از ملودی های فولکلورکرمانشاه به روایت متفاوتی است که توسط دکتر کریمی اجرا شده و نزدیک ترین روایت به روایت شیخ حسین داوودی می باشد.»
برای دکتر کریمی عزیز آرزوی تندرستی و شادکامی می کنیم و امیدواریم از تجربه و تخصص این استاد بازنشسته به بهترین
شکل استفاده شود .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =