پهلوان عادل بلند اقبال

پهلوان عادل بلند اقبال متولد 1334 در کرمانشاه، اسلام آبادغرب، کشتی گیری با شخصیت والا و باسواد از خانواده ای محترم و متدین و ورزشکار، ورزش پرافتخار کشتی را از سال 1349 در کرمانشاه شروع کردند. از استیل و فیزیک بدنی خاص و درخور کشتی برخوردار بودند . از سال 49 به کشتی روی آوردند، در سال 50 به عضویت تیم جوانان {زیر18 سال} استان انتخاب شدند و در مسابقات قهرمانی جوانان کشور مقام چهارم را کسب کردند. همین نمایانگر استعداد بی نظیر ایشان در کشتی می باشد اما واقعا به چیزی که حق واقعیشان بود نرسیدند.

در سال 51 با تیم جوانان کرمانشاه در مسابقات قهرمانی کشور در وزن 82 کیلوگرم در رشته فرنگی به مقام نایب قهرمانی رسیدند.

در سال 53 در مسابقات قهرمانی کشور جوانان به میزبانی مشهد در هر دو رشته آزاد و فرنگی به مقام قهرمانی کشور رسیدند.
در بهمن همان سال در انتخابی کشتی فرنگی جهت شرکت در مسابقات بین المللی روژه کولن فرانسه ووهبی امره ترکیه شرکت و به مقام نخست رسیدند، و در مسابقات جام روژه کولن فرانسه به مقام چهارم دست یافت.

سال 55 به خدمت سربازی اعزام و با قهرمانی در مسابقات نیروهای مسلح به عضویت تیم ملی نیروهای مسلح درآمد و همین عنوان را در سال 57 نیز کسب نمودند و دو سال پی در پی عضو تیم ملی نیروهای مسلح کشور بودند.

در سال 56 در مسابقات انتخابی تیم ملی به مقام اول رسیدند و به عنوان ستاره مسابقات انتخاب گردیدند و به مسابقات بین المللی جام دانکلف اعزام شدند.

اوائل سال 57 با تیم مشهد به مسابقات جام لایپزیک آلمان اعزام شدند.

در سال 58 در انتخابی جام تفلیس در تهران به مقام نخست رسیدند و اما به دلایل شخصی از اعزام به مسابقات جا ماندند.

در سال 59 به مسابقات بین المللی پاکستان اعزام و به مقام قهرمانی رسیدند.

در سال 1980 برای شرکت در مسابقات المپیک به میزبانی مسکو به اردو تیم ملی دعوت شدند اما به علت مسائل سیاسی و بین المللی و تحریم مسابقات توسط ایران، تیم ایران در مسابقات شرکت نکرد.

استاد بلنداقبال با قبولی در دانشکده تربیت بدنی تهران در سال 64 لیسانس تربیت بدنی را اخذ کردند. و قهرمانی دانشجویان کشور را درهمان سال بدست آوردند.

بعداز آن در شرکت متروی تهران استخدام و همزمان با کار در شرکت به تحصیلاتشان ادامه دادند و با تغییر رشته به عمران به درجه مهندسی عمران رسیده و بعد از سی سال خدمت صادقانه به درجه بازنشستگی نائل گردیدند.

بدون هیچ تردیدی استاد عادل بلند اقبال یکی از بهترین کشتی گیران دوران خود بوده است که اگر یک راهنما یا یک هدایت کننده در دوران ورزشی خود داشت و اگر شرایط کشتی شهر اسلام آباد در آن دوران طوری بود که ایشان با انگیزه و دلگرمی بیشتری راه قهرمانی را ادامه دهد مطمئنا همچون هم تیمی هایش نظیر پهلوان علیرضا سلیمانی و پهلوان سوخته سرایی و … ایشان هم شایستگی فتح سکوهای قهرمانی جهان و المپیک را داشته اند.

با آرزوی سلامتی برای این پهلوان بزرگ کرمانشاهی. هرجا هستند دلشان خوش تنشان سلامت باد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − شش =