نگاهی گذرا به زندگی ورزشی جعفر کاشانی

جعفر کاشانی پیشکسوت نامدار فوتبال و عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در 11 اسفند سال 1322 در تهران به دنیا آمد. وی پس از یک عمر تلاش در عرصه ورزش در 10 مهر سال 1398 دار فانی را وداع گفت. در ادامه نگاهی گذرا به زندگی ورزش این پیشکسوت ارزنده داریم

کاشانی فوتبال را از باشگاه فوتبال شاهین تهران شروع کرد و در 20 سالگی به این تیم پیوست پس از انحلال آن در سال ۱۳۴۶ به تیم پرسپولیس رفت و تا پایان دوران ورزشی خود در این تیم باقی‌ماند و چهارمین کاپیتان تاریخ این تیم شد.
او از سال ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۵۳ عضو تیم ملی فوتبال ایران بود و ۳۸ بازی با لباس تیم ملی انجام داد.
فوتبال را از محلات و در تیم محلۀ فوتبال خیز چهارصد دستگاه تهران و تیم آموزشگاه‌های تهران شروع کرد. کاشانی توسط عباس اکرامی بنیان‌گذار باشگاه شاهین و از مسابقات آموزشگاه‌ها انتخاب شد.
وی در اواخر سال ۱۳۴۲ و در سن ۲۰ سالگی به تیم شاهین پیوست و در نخستین بازی خود برای این تیم در یک بازی دوستانه به مصاف تیم شاهین خرمشهر رفت و اولین بازی رسمی خود را مقابل راه‌آهن انجام داد. اولین قهرمانی با شاهین را در سال ۱۳۴۴ و در سن ۲۱ سالگی جشن گرفت.
در سال ۱۳۴۶ با بسته شدن تیم شاهین بازیکنان این تیم از جمله جعفر کاشانی، حسین کلانی و همایون بهزادی و تعدادی دیگر از بازیکنان شاهین به پرسپولیس پیوستند. اولین حضور جعفر کاشانی در ترکیب پرسپولیس به یک دیدار دوستانه برابراستقلال ( تاج سابق)در روز ۱۶ فروردین ۱۳۴۷ بر می‌گردد.
در سال ۱۳۴۷، در بازی پرسپولیس و عقاب به دلیل قهر عزیز اصلی و غایب بودن هادی طاووسی درون دروازه پرسپولیس ایستاد و پرسپولیس بازی را با نتیجه پنج بر صفر پیروز شد.
اواسط فصل فوتبالی ۴۴–۱۳۴۳ جعفر کاشانی برای اولین بار، به اردوی تیم ملی ایران نیز دعوت شد.
در پنجمین دوره مسابقات جام ملتهای آسیادر سال ۱۹۷۲ که این دوره از بازی‌ها در به میزبانی کشور تایلند در شهر بانکوک برگزار ‌شد حضور پیدا کرد و برای دومین بار پیاپی قهرمانی آسیا را جشن گرفت.

قهرمانی بازی های آسیایی آخرین افتخار جعفر کاشانی در تیم ملی ایران است بدین ترتیب شهریور ۱۳۵۳ او به هفت سال حضور موفق خود پایان می‌دهد هفت سالی که در آن دو بار قهرمانی آسیا – یکبار صعود به المپیک و قهرمانی بازی‌های آسیایی و چندین قهرمانی در تورنمنت های مختلف (جام کوروش – جام ایران …) دیده می‌شود.

آذر ۱۳۵۳ هفته بیست و دوم جام دوم تخت جمشید جعفر کاشانی با بازوبند کاپیتانی پرسپولیس پای به میدان گذاشت تا سرخپوشان آخرین دیدار فصل را برابر استقلال ( تاج قدیم) رقیب سنتی برگزار کنند مسئولان باشگاه با خداحافظی او ابتدا مخالفت می‌کنند این دیدار با نتیجه ۲ بر ۱ به سود سرخپوشان پایان می‌یابد تا او در آخرین گام نیز پیروز میدان باشد.

در مقدماتی جام جهانی ۷۴ از تیم ملی کناره گرفت اما به فاصله چند ماه از این جدایی مربیان تیم ملی از او درخواست می‌کنند تا برای مسابقات بازی‌های آسیایی تهران به جمع ملی‌پوشان اضافه گردد و او برای یک مدت کوتاه به اردوی تیم ملی پیوست تا با قهرمانی در بازی‌های آسیایی تهران افتخاری ارزشمند به سایر افتخارات خود بیافزاید و هم مربیان تیم ملی از باب خط دفاع خیالشان آسوده شود.

جعفر کاشانی از معدود بزرگانی است که به پاس سال‌ها تلاشش از سوی باشگاه پرسپولیس با یک دیدار یادبود از دنیای بازیگری بدرقه شد این دیدار با باشگاه ملوان در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۵۳ برگزار شد.

روحش شاد، یادش گرامی.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 7 =